Product Details:
| Thickness | 2mm to 6mm |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Finish | Solid Colour |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Wall Cladding |
| Color | Metallic, Solid, Wooden Color |
| Aluminium Coil Thickness | 0.15 mm |
| Composite Panel Type | Metallic, Solid, Wooden, Designer |
| Fire Retardant Grade | Combustible |
| Brand | PRATAPBOND |
| Size | 12x4, 12x3, 8x4, 8x3 |
| Panel Size (L x W) | 2440 x 1220 mm (8x4 ft) |
| Finishing | PVDF Coating |
| Function | Antibacterial |
| Shape | Square, Rectangular |
| Application | Exterior |
| Grade | Exterior, Interior, Partition |
Product Details:
| Panel Material | ACP |
| Panel Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | PVDF Coated |
| Panel Width | 1220 mm |
| Panel Length | 2440 mm |
| Application Area | Exterior Cladding |
| Composite Panel Type | Checkered, Marble Wooden, Designer |
| Function | Antibacterial, Anti-Static |
| Finishing | PVDF Coating, Rough, Powder Coated |
| Color | Solid |
| Country Of Origin | India |
| Is It Anodised | Anodised |
| Material | ACP |
| Application | Panel For Commercial Buildings |
An ACP sheet refers to an Aluminium Composite Panel sheet — a flat panel made from two thin layers of aluminium enclosing a non-aluminium core, typically used for architectural cladding and signage.
An ACP sheet is a sandwich panel consisting of:
Two aluminium sheets (front and back)
Core material (Polyethylene or Fire-Retardant material)
It combines the strength of metal with the flexibility and light weight of plastic, making it ideal for both interior and exterior applications.