Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 3 mm, 3 mm |
| Finish | Printed |
| Material | Petlam |
| Usage/Application | Interior |
| Application | Interior |
| Color | Printed |
| Aluminium Coil Thickness | 0.15 mm |
| Fire Retardant Grade | Combustible |
| Pattern | Designer ACP |
| Surface Treatment | PE Coated |
| Composite Panel Type | Petlam |
| Panel Size (L x W) | 2440 x 1220 mm (8x4 ft) |
| Size | 8x3, 8x4, 12x3, 12x4 |
Enhance your interiors with GDesigner ACP Sheets by PratapDecor – Timeless PETLAM Series (3mm), designed for modern, high-performance spaces. These interior-grade ACP sheets feature premium designer finishes with PET laminate technology, offering a smooth, scratch-resistant, and easy-to-maintain surface. Lightweight yet durable, they are ideal for wall cladding, partitions, ceilings, and furniture applications. With excellent moisture resistance and long-lasting finish consistency, they deliver both style and reliability for residential and commercial interiors. Applications: Wall panels, ceilings, partitions, furniture, and display units.
Product Details:
| Thickness | 0.15 mm, 3 mm |
| Finish | Petlam |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Interior |
| Application | Interior |
| Color | Yellow |
| Aluminium Coil Thickness | 0.5 |
| Fire Retardant Grade | Combustible |
| Type | Designer |
| Panel Size (L x W) | 2440 x 1220 mm (8x4 ft) |
Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Panel Thickness | 4 mm |
| Finish | Metallic |
| Material | ACP |
| Usage/Application | Exterior, Interior, Partition |
| Application | Exterior |
| Color | Metallic Finish |
| Aluminium Coil Thickness | 0.18 mm |
| Fire Retardant Grade | Fire Retardant (FR) |
| Composite Panel Type | Aluminium Composite Panel |
| Surface Treatment | PVDF Coated |
| Shape | Rectangle |
| Panel Size (L x W) | 2440 x 1220 mm (8x4 ft) |
Features: - lightweight supreme rigidity weather resistance easy to fabricate low & easy maintenance high impact resistance excellent color uniformity resistance to chalking.
Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Panel Thickness | 3mm |
| Finish | Solid / Plain |
| Surface Finish | PVDF Coated |
| Usage/Application | Interior, Exterior |
| Aluminum Coil Thickness | 0.15 mm |
| Panel Width | 1220 mm |
| Panel Length | 3660 mm |
| Application Area | Interior Cladding, Ceiling, Furniture |
| Composite Panel Type | Designer, Marble Wooden |
| Function | Anti-Static, Antibacterial |
| Color | Prime Color |
| Brand | PRATAPBOND |
| Coating Type | PVDF |
| Grade | Interior, Exterior |
| Size (W x L) | 1220 x 2440 mm (4x8 ft) |
| Size | 12x4, 12x3, 8x4, 8x3 |
| Finishing | Powder Coated, PVDF Coating |
| Fire Retardant Class | Non-FR |
| Shape | Square, Rectangular |
| Is It Anodised | Anodised |
| Material | Aluminium Composite Panel |
| Application | Panel for Interior Walls |
| Panel Material | ACP |
Product Details:
| Grade | Exterior |
| Finish | Wood Grain |
| Appearance | Wooden Teak |
| Thickness | 6 mm |
| Size | 2440x1220mm (8x4ft) |
| Brand | PRATAP BOND |
| Color Family | Brown |
| Color | Brown |
| Surface Finish | Rustic |
| Application | Interior Wall Panel, Gate, Exterior Cladding |
| Features | Anti-Bacterial, Weather Resistant, Water Resistant, Termite Proof |
| Core Material | Phenolic Kraft Paper |
| Coating Type | PVDF |
| Country of Origin | Made in India |
| Series | Natural Wood |